Logo Website TestWebsite-test logo
← Click to update


Logo

faktor.mk

 Generated on March 01 2016 18:30 PM

Analyse again

37%Download PDF Report* The results are cached for 30s. If you have made changes to your page, please wait for 30s before re-running the test.


SEO Content

Title Faktor.mk

Length : 9

Ideally, your title should contain between 10 and 70 characters (spaces included). Try to write a catchy title to get attention.
Description

Length : 0

Description is missing. It will tell search engines and potential visitors what your page is about. Keep it between 70 and 160 characters (spaces included).

Note: Google sometimes chooses not display the description you put in here, but rather shows a part of your page text that it seems relevant to the users search query..
Og Meta Properties This page does not take advantage of Og Properties. When people share or like your page, it is great to have good Og properties. Otherwise, they will just see a link to your website.

In case of Facebook or Twitter this is how you get started:

Facebook: https://developers.facebook.com/docs/sharing/webmasters

Twitter: https://dev.twitter.com/cards/getting-started
Headings
H1 H2 H3 H4 H5 H6
1 21 99 6 0 0
 • [H1] Faktor.mk
 • [H2] ТОП ВЕСТИ
 • [H2] Препорачани
 • [H2] Колумни
 • [H2] ЕКОНОМИЈА
 • [H2] Возот бесплатен за младите два викенда во месецот...
 • [H2] ФИНАНСИИ
 • [H2] Совети за полесно наоѓање работа
 • [H2] Анализа
 • [H2] СКОПЈЕ
 • [H2] (ВИДЕО) СТРАШНА СООБРАЌАЈКА ВО КИСЕЛА ВОДА: Автомобил удри ...
 • [H2] АГРОБИЗНИС
 • [H2] За откупени земјоделски производи исплата за 3 месеци...
 • [H2] БАЛКАН
 • [H2] Русија и САД им јавија на Бугарите: Гориво на „ИД“ имате на...
 • [H2] СВЕТ
 • [H2] Тежок шок – пад во „црвено“ кој никој не го очекуваше...
 • [H2] Политика
 • [H2] МОИ ПАРИ
 • [H2] Проектниот менаџер и Претседателот на АИЕСЕК Скопје ви го п...
 • [H2] СТИЛ
 • [H2] Роднина на Тито мизерува во сиромаштија...
 • [H3] Возот бесплатен за младите два викенда во месецот
 • [H3] Македонци во потрага по работа во Малта
 • [H3] Со Виатор и Вектор, вашиот бизнис секогаш е на добар пат!
 • [H3] Нè уморивте бре со вашите бесмислици!
 • [H3] До кога ќе издржи оштетениот мост во Зрновци?
 • [H3] Компанија на неделата „Стопанска банка АД Скопје“...
 • [H3] Ги познавате ли Tesla Motors: Земете бесплатни 50€ и тргувајте со акциите на Tesla...
 • [H3] ПРЕДИЗБОРНО ТРОШЕЊЕ: Притисокот расте, дали касата ќе издржи?...
 • [H3] Устав на распродажба?!
 • [H3] Алармантно предупредување од Светска банка: Пензискиот систем во Македонија е неодржлив н...
 • [H3] ИНТЕРВЈУ Д-р ДОДЕВА: Лекарите специјализанти нема да бидат робови во сопствената држава!...
 • [H3] Ќе ги добијат ли лозарите парите за грозјето?
 • [H3] РЕКОРДИ: „Стопанска банка“ со добивка од 31,12 милиони евра лани!...
 • [H3] Можат ли САД и Русија да ја спасат Сирија?
 • [H3] ПРОЛЕТ ВО УНИ БАНКА: Значајно зголемено пазарното учество и доверба кај штедачите!...
 • [H3] Сметки за парно: Како БЕГ ја мери количината на топлина?...
 • [H3] Интервју д-р Груевска-Маџоска: Ентузијасти го спасуваат правописот на македонскиот јазик!...
 • [H3] Новковски: Универзитетот е место каде слободната мисла се штити од самоволието на власта!...
 • [H3] ТЕТЕКС ОД ДИВИДЕНДИ ЌАР 1,1 МИЛИОН ЕВРА: Инвестициски фондови ќе му позавидат на Гоговски...
 • [H3] Нè уморивте бре со вашите бесмислици!
 • [H3] Заложници на личните интереси
 • [H3] Можат ли САД и Русија да ја спасат Сирија?
 • [H3] Племенски поглавари
 • [H3] Македонската економија си ги јаде своите деца
 • [H3] Украина пред нова револуција?
 • [H3] Злорадоста е нашиот личен „Титаник“
 • [H3] САД и Русија воено ќе се координираат во Сирија!
 • [H3] Пред и по Катица
 • [H3] Ало Македонијо!
 • [H3] Два различни света
 • [H3] Молкот продолжува, а од секаде тече
 • [H3] Каква беше мисијата на Кисинџер во Москва?
 • [H3] Од нас зависи!
 • [H3] Зошто Македонија не е среќна со ваков раст на БДП?
 • [H3] Роднина на Тито мизерува во сиромаштија...
 • [H3] Владата позајми 5.3 милиони евра од домашните кредитори...
 • [H3] И покрај приливот на бегалци, Германија со мала невработено...
 • [H3] Ќе се намали ли производството на нафта во јуни?...
 • [H3] Дојче банка советува да се купува злато...
 • [H3] Алармантно предупредување од Светска банка: Пензискиот сист...
 • [H3] Дали и колку умеете да штедите?
 • [H3] Учете странски јазици за подобра заработка во иднина...
 • [H3] Компанија на неделата „Стопанска банка АД Скопје“...
 • [H3] Најевтинaта нафта значи опасна политика
 • [H3] Компанија на неделата „Прилепска пивара АД Прилеп“...
 • [H3] Слобода на медиумите: тежнеење кон невозможното!
 • [H3] Централните банки – марионети на пазарите?!
 • [H3] Источна Европа се соочува со недостиг на работна сила...
 • [H3] Падот на нафтата носи закана од банкрот за земји како Русија и Саудиска Арабија...
 • [H3] Опасната игра на Русија и Асад
 • [H3] Се повторува ли мрачното минато на централните банкари?...
 • [H3] Компанија на неделата „Витаминка АД Прилеп“
 • [H3] Компaнија на неделата „ТТК банка АД Скопје“
 • [H3] Саудиска Арабија ќе „соработува“ во екстракција на нафта, не предлагала попуст...
 • [H3] Пазарот на нафта – сите страдаат, но никој не отстапува!...
 • [H3] Во време на кризи се раѓаат најдобри идеи и се реализираат најголеми достигнувања...
 • [H3] Кои се најголемите глобални ризици за водење бизнис?...
 • [H3] Претепан Тодор Петров по осветувањето на крстот во Бутел...
 • [H3] (ФОТО) БУТЕЛ ПОД ПОЛИЦИСКА ОПСАДА: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се коцк...
 • [H3] Борис Трајковски е инспирација и гордост: Оддадена почит пр...
 • [H3] (ФОТО) Се запали кола на паркинг кај Универзална...
 • [H3] Трактори и комбајни на две години на технички преглед...
 • [H3] Ќе ги добијат ли лозарите парите за грозјето?...
 • [H3] Над 100.000 хектолитри млеко продадени во декември...
 • [H3] По цена од 186 денари откупени 18.000 тони тутун од ланскат...
 • [H3] (ВИДЕО-ФОТО) СВЕТСКИ МЕГА ПРОЕКТ: Ќе никне најголемиот аеро...
 • [H3] Руски трговски ланци заинтересирани за Србија...
 • [H3] Словенечката економија лани со раст од 2,9%...
 • [H3] (ВИДЕО) Црногорец штеди, се грее на ракета шпорет...
 • [H3] Овој човек ја има најдобрата работа во Америка...
 • [H3] (Видео) Прв Оскар за Леонардо ди Каприо, еве на кого го пос...
 • [H3] Ова се 10-те најлоши градови за живеење...
 • [H3] (Галерија) Како ќе изгледа најголемиот туристички град на Б...
 • [H3] Николовски: Со парите на земјоделците се финансираат медиумите на власта!...
 • [H3] Богоев: Иднината останува на младите, ама тие се гледаат себе во друга држава!...
 • [H3] ПОПОСКИ ПРЕДУПРЕДУВА: Поради бегалците може да дојде до судири меѓу соседите!...
 • [H3] КАТИЦА ГО ПОВИКА: Ахмети в четврток на разговор во СЈО...
 • [H3] И Македонија на агендата на Туск: Колку Европа се труди да ја реши бегалската криза?...
 • [H3] Започна прочистувањето на Избирачкиот список
 • [H3] (Видео) Мигранти насилно влегуваат во Македонија, полицијата возвраќа со солзавец...
 • [H3] Протести пред Уставен суд: „Ова нема да ви помине!”...
 • [H3] Устав на распродажба?!
 • [H3] Семејството на првата судијка на Уставен суд го тужи Шилегов...
 • [H3] Слободанка Гиевска најави тужба и бара извинување од Петре Шилегов...
 • [H3] Милевски за РСЕ: Со Специјален суд против „Сваровски“ судството...
 • [H3] СДСМ: Провидните сценарија на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не поминуваат кај граѓаните...
 • [H3] Кој го претепа Тодор Петров?
 • [H3] Заев: Поразително е тоа што младите си заминуваат од родните огништа...
 • [H3] GO4 HOME – уникатен пакет на станбен кредит со животно осиг...
 • [H3] Бесплатни тренинзи за сите девојки и жени во Скопје: Со веж...
 • [H3] Мартинка долга 17 километри од Гинис пристигна на меѓународ...
 • [H3] Македонци во потрага по работа во Малта...
 • [H3] (ФОТО) Третиот кинески воз пристигна во Македонија...
 • [H3] Новинар со години го следел животот на милионери и ја откри...
 • [H3] (ВИДЕО) Секси настап на Марјана Станојковска во Еден на Еде...
 • [H3] (Видео) Прв Оскар за Леонардо ди Каприо, еве на кого го пос...
 • [H3] Денес
 • [H3] 7 дена
 • [H3] 1 месец
 • [H4] Најчитани
 • [H4]
 • [H4]
 • [H4] Пријатели
 • [H4] Останати линкови
 • [H4] Архива
Images We found 144 images on this web page.

21 alt attributes are empty or missing. Add alternative text so that search engines can better understand the content of your images.
Text/HTML Ratio Ratio : 8%

This page's ratio of text to HTML code is below 15 percent, this means that your website probably needs more text content. Search engines these days are smart enough to figure out if a page is on-topic and interesting enough to get higher rankings in their search results.

Try to write a good article around 1500 words and check for grammar and spelling errors. As they say in the SEO world: "Content is King."
Flash Perfect, no Flash content has been detected on this page.
Iframe IFrames elements were detected on this page. Search engines cannot read what is inside an IFrame (For example YouTube video's). It's not crucial, but if there is an alternative, please look into it.

URL Rewrite Good!
Underscores in the URLs Perfect! No underscores detected in your URLs.
In-page links We found a total of 141 links including 0 link(s) to filesAnchor Type Juice
Прогноза Internal Passing Juice
Скопје Internal Passing Juice
Битола Internal Passing Juice
Охрид Internal Passing Juice
Велес Internal Passing Juice
Гевгелија Internal Passing Juice
Гостивар Internal Passing Juice
Кочани Internal Passing Juice
Куманово Internal Passing Juice
Прилеп Internal Passing Juice
Струга Internal Passing Juice
Струмица Internal Passing Juice
Тетово Internal Passing Juice
Штип Internal Passing Juice
Почетна Internal Passing Juice
Маркетинг Internal Passing Juice
Контакт Internal Passing Juice
Импресум Internal Passing Juice
RSS Internal Passing Juice
НАЈНОВИ Internal Passing Juice
ЕКОНОМИЈА Internal Passing Juice
ФИНАНСИИ Internal Passing Juice
СКОПЈЕ Internal Passing Juice
АГРОБИЗНИС Internal Passing Juice
АНАЛИЗА Internal Passing Juice
МОИ ПАРИ Internal Passing Juice
БАЛКАН Internal Passing Juice
СВЕТ Internal Passing Juice
СТИЛ Internal Passing Juice
ИНВЕСТИЦИИ Internal Passing Juice
ТОП ВЕСТИ Internal Passing Juice
Возот бесплатен за младите два викенда во месецот Internal Passing Juice
Македонци во потрага по работа во Малта Internal Passing Juice
Со Виатор и Вектор, вашиот бизнис секогаш е на добар пат! Internal Passing Juice
Нè уморивте бре со вашите бесмислици! Internal Passing Juice
Препорачани Internal Passing Juice
До кога ќе издржи оштетениот мост во Зрновци? Internal Passing Juice
Компанија на неделата „Стопанска банка АД Скопје“... Internal Passing Juice
Ги познавате ли Tesla Motors: Земете бесплатни 50€ и тргувајте со акциите на Tesla... Internal Passing Juice
ПРЕДИЗБОРНО ТРОШЕЊЕ: Притисокот расте, дали касата ќе издржи?... Internal Passing Juice
Устав на распродажба?! Internal Passing Juice
Алармантно предупредување од Светска банка: Пензискиот систем во Македонија е неодржлив н... Internal Passing Juice
ИНТЕРВЈУ Д-р ДОДЕВА: Лекарите специјализанти нема да бидат робови во сопствената држава!... Internal Passing Juice
Ќе ги добијат ли лозарите парите за грозјето? Internal Passing Juice
РЕКОРДИ: „Стопанска банка“ со добивка од 31,12 милиони евра лани!... Internal Passing Juice
Можат ли САД и Русија да ја спасат Сирија? Internal Passing Juice
ПРОЛЕТ ВО УНИ БАНКА: Значајно зголемено пазарното учество и доверба кај штедачите!... Internal Passing Juice
Сметки за парно: Како БЕГ ја мери количината на топлина?... Internal Passing Juice
Интервју д-р Груевска-Маџоска: Ентузијасти го спасуваат правописот на македонскиот јазик!... Internal Passing Juice
Новковски: Универзитетот е место каде слободната мисла се штити од самоволието на власта!... Internal Passing Juice
ТЕТЕКС ОД ДИВИДЕНДИ ЌАР 1,1 МИЛИОН ЕВРА: Инвестициски фондови ќе му позавидат на Гоговски... Internal Passing Juice
Колумни Internal Passing Juice
Заложници на личните интереси Internal Passing Juice
Племенски поглавари Internal Passing Juice
Македонската економија си ги јаде своите деца Internal Passing Juice
Украина пред нова револуција? Internal Passing Juice
Злорадоста е нашиот личен „Титаник“ Internal Passing Juice
САД и Русија воено ќе се координираат во Сирија! Internal Passing Juice
Пред и по Катица Internal Passing Juice
Ало Македонијо! Internal Passing Juice
Два различни света Internal Passing Juice
Молкот продолжува, а од секаде тече Internal Passing Juice
Каква беше мисијата на Кисинџер во Москва? Internal Passing Juice
Од нас зависи! Internal Passing Juice
Зошто Македонија не е среќна со ваков раст на БДП? Internal Passing Juice
Роднина на Тито мизерува во сиромаштија... Internal Passing Juice
Владата позајми 5.3 милиони евра од домашните кредитори... Internal Passing Juice
И покрај приливот на бегалци, Германија со мала невработено... Internal Passing Juice
Ќе се намали ли производството на нафта во јуни?... Internal Passing Juice
Совети за полесно наоѓање работа Internal Passing Juice
Дојче банка советува да се купува злато... Internal Passing Juice
Дали и колку умеете да штедите? Internal Passing Juice
Учете странски јазици за подобра заработка во иднина... Internal Passing Juice
Најевтинaта нафта значи опасна политика Internal Passing Juice
Компанија на неделата „Прилепска пивара АД Прилеп“... Internal Passing Juice
Слобода на медиумите: тежнеење кон невозможното! Internal Passing Juice
Централните банки – марионети на пазарите?! Internal Passing Juice
Источна Европа се соочува со недостиг на работна сила... Internal Passing Juice
Падот на нафтата носи закана од банкрот за земји како Русија и Саудиска Арабија... Internal Passing Juice
Опасната игра на Русија и Асад Internal Passing Juice
Се повторува ли мрачното минато на централните банкари?... Internal Passing Juice
Компанија на неделата „Витаминка АД Прилеп“ Internal Passing Juice
Компaнија на неделата „ТТК банка АД Скопје“ Internal Passing Juice
Саудиска Арабија ќе „соработува“ во екстракција на нафта, не предлагала попуст... Internal Passing Juice
Пазарот на нафта – сите страдаат, но никој не отстапува!... Internal Passing Juice
Во време на кризи се раѓаат најдобри идеи и се реализираат најголеми достигнувања... Internal Passing Juice
Кои се најголемите глобални ризици за водење бизнис?... Internal Passing Juice
(ВИДЕО) СТРАШНА СООБРАЌАЈКА ВО КИСЕЛА ВОДА: Автомобил удри ... Internal Passing Juice
Претепан Тодор Петров по осветувањето на крстот во Бутел... Internal Passing Juice
(ФОТО) БУТЕЛ ПОД ПОЛИЦИСКА ОПСАДА: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се коцк... Internal Passing Juice
Борис Трајковски е инспирација и гордост: Оддадена почит пр... Internal Passing Juice
(ФОТО) Се запали кола на паркинг кај Универзална... Internal Passing Juice
За откупени земјоделски производи исплата за 3 месеци... Internal Passing Juice
Трактори и комбајни на две години на технички преглед... Internal Passing Juice
Над 100.000 хектолитри млеко продадени во декември... Internal Passing Juice
По цена од 186 денари откупени 18.000 тони тутун од ланскат... Internal Passing Juice
Русија и САД им јавија на Бугарите: Гориво на „ИД“ имате на... Internal Passing Juice
(ВИДЕО-ФОТО) СВЕТСКИ МЕГА ПРОЕКТ: Ќе никне најголемиот аеро... Internal Passing Juice
Руски трговски ланци заинтересирани за Србија... Internal Passing Juice
Словенечката економија лани со раст од 2,9%... Internal Passing Juice
(ВИДЕО) Црногорец штеди, се грее на ракета шпорет... Internal Passing Juice
Тежок шок – пад во „црвено“ кој никој не го очекуваше... Internal Passing Juice
Овој човек ја има најдобрата работа во Америка... Internal Passing Juice
(Видео) Прв Оскар за Леонардо ди Каприо, еве на кого го пос... Internal Passing Juice
Ова се 10-те најлоши градови за живеење... Internal Passing Juice
(Галерија) Како ќе изгледа најголемиот туристички град на Б... Internal Passing Juice
Политика Internal Passing Juice
Николовски: Со парите на земјоделците се финансираат медиумите на власта!... Internal Passing Juice
Богоев: Иднината останува на младите, ама тие се гледаат себе во друга држава!... Internal Passing Juice
ПОПОСКИ ПРЕДУПРЕДУВА: Поради бегалците може да дојде до судири меѓу соседите!... Internal Passing Juice
КАТИЦА ГО ПОВИКА: Ахмети в четврток на разговор во СЈО... Internal Passing Juice
И Македонија на агендата на Туск: Колку Европа се труди да ја реши бегалската криза?... Internal Passing Juice
Започна прочистувањето на Избирачкиот список Internal Passing Juice
(Видео) Мигранти насилно влегуваат во Македонија, полицијата возвраќа со солзавец... Internal Passing Juice
Протести пред Уставен суд: „Ова нема да ви помине!”... Internal Passing Juice
Семејството на првата судијка на Уставен суд го тужи Шилегов... Internal Passing Juice
Слободанка Гиевска најави тужба и бара извинување од Петре Шилегов... Internal Passing Juice
Милевски за РСЕ: Со Специјален суд против „Сваровски“ судството... Internal Passing Juice
СДСМ: Провидните сценарија на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не поминуваат кај граѓаните... Internal Passing Juice
Кој го претепа Тодор Петров? Internal Passing Juice
Заев: Поразително е тоа што младите си заминуваат од родните огништа... Internal Passing Juice
Проектниот менаџер и Претседателот на АИЕСЕК Скопје ви го п... Internal Passing Juice
GO4 HOME – уникатен пакет на станбен кредит со животно осиг... Internal Passing Juice
Бесплатни тренинзи за сите девојки и жени во Скопје: Со веж... Internal Passing Juice
Мартинка долга 17 километри од Гинис пристигна на меѓународ... Internal Passing Juice
(ФОТО) Третиот кинески воз пристигна во Македонија... Internal Passing Juice
Новинар со години го следел животот на милионери и ја откри... Internal Passing Juice
(ВИДЕО) Секси настап на Марјана Станојковска во Еден на Еде... Internal Passing Juice
Лажни брендови се продаваат како оригинали на Бит Пазар, еве... Internal Passing Juice
Од март, нови евтини летови за уште три дестинации Internal Passing Juice
Плата од 1 400 евра за работа на еден од... Internal Passing Juice
НОРВЕШКА БАРА ВОЗАЧИ НА АВТОБУС, НАСТАВНИЦИ, РАБОТНИЦИ-Просечна плата околу 4500... Internal Passing Juice
Јанкулоска на Твитер: Ако нема избори … Internal Passing Juice
Македонски град се најде на листата за најдобри места за... Internal Passing Juice
КАНАДА Е В... Internal Passing Juice
ЖЕШКА ДЕБА... Internal Passing Juice
ГЕРМАНЦИТЕ... Internal Passing Juice
Државјанст... Internal Passing Juice
ШВЕДСКА БА... Internal Passing Juice
Fakulteti.mk External Passing Juice
vesti.mk External Passing Juice

SEO Keywords

Keywords Cloud македонија малта февруари работа фото тоа повеќе прегледи скопје банка
Keywords Consistency
Keyword Content Title Description Headings
повеќе 8
февруари 7
прегледи 6
работа 6
македонија 5

Usability

Url Domain : faktor.mk
Length : 9
Favicon Great, your website has a favicon.
Printability We could not find a Print-Friendly CSS.
Language Good. Your declared language is mk.

Document

Doctype HTML 5
Encoding Perfect. Your declared charset is UTF-8.
W3C Validity Errors : 27
Warnings : 6
Email Privacy Great! No email address has been found as plain text!
Deprecated HTML
Deprecated tags Occurrences
<center> 1
Deprecated HTML tags are HTML tags that are no longer used. It is recommended that you remove or replace these tags because they are now considered obsolete.
Speed Tips
Excellent, your website doesn't use nested tables.
Your website is using inline styles.
Your website has too many CSS files (more than 4).
Your website has too many JS files (more than 6).
Perfect, your website takes advantage of gzip.

Mobile

Mobile Optimization
Apple Icon
Meta Viewport Tag
Flash content

Optimization

XML Sitemap Missing

Your website does not have an XML sitemap - to make it easier for search engines to find your pages it is wise to generate a sitemap.

A sitemap lists URLs that are available for crawling and can include additional information like your site's latest updates, frequency of changes and importance of the URLs. This allows search engines to crawl the site more efficiently.

Go here to know more on how to set this up: http://www.sitemaps.org/protocol.html

If you have a lot of pages (up to 500 pages is free) you can auto generate them here: https://www.xml-sitemaps.com
Robots.txt http://faktor.mk/robots.txt

Great, your website has a robots.txt file.
Analytics Great, your website has an analytics tool.

   Google Analytics

PageSpeed Insights

63 / 100    Speed
  Should Fix:
Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content
Your page has 3 blocking CSS resources. This causes a delay in rendering your page.

None of the above-the-fold content on your page could be rendered without waiting for the following resources to load. Try to defer or asynchronously load blocking resources, or inline the critical portions of those resources directly in the HTML.

Optimize CSS Delivery of the following:

 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/lynx_press.css
 • https://fonts.googleapis.com/css?family=Roboto:400,500&subset=latin,cyrillic-ext,cyrillic
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/css/jquery.smartbanner.css
Show how to fix
  Consider Fixing:
Enable compression
Compressing resources with gzip or deflate can reduce the number of bytes sent over the network.

Enable compression for the following resources to reduce their transfer size by 3.2KiB (51% reduction).

 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/js/lynx.cookie.js could save 1.9KiB (58% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/detectmobile.js could save 823B (38% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/js/load_promote_content.js could save 513B (60% reduction).
Show how to fix
Leverage browser caching
Setting an expiry date or a maximum age in the HTTP headers for static resources instructs the browser to load previously downloaded resources from local disk rather than over the network.

Leverage browser caching for the following cacheable resources:

 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/css/jquery.smartbanner.css (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/detectmobile.js (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/js/load_promote_content.js (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/js/lynx.cookie.js (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/lynx_press.css (expiration not specified)
 • http://lynx.press/uploads/android_screens/faktormk.png (expiration not specified)
 • http://lynx.press/uploads/ios_screens/faktormk.jpeg (expiration not specified)
Show how to fix
Minify JavaScript
Compacting JavaScript code can save many bytes of data and speed up downloading, parsing, and execution time.

Minify JavaScript for the following resources to reduce their size by 1.1KiB (34% reduction).

 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/media/js/lynx.cookie.js could save 1.1KiB (34% reduction).
Show how to fix
Optimize images
Properly formatting and compressing images can save many bytes of data.

Optimize the following images to reduce their size by 61.5KiB (30% reduction).

 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/uploads/2013/10/logo-mladen3.jpg could save 53.8KiB (97% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/page/img/icon_app_store.png could save 3.3KiB (20% reduction).
 • Losslessly compressing http://lynx.press/uploads/android_screens/faktormk.png could save 3KiB (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old/page/img/icon_google_play.png could save 1.4KiB (12% reduction).
Show how to fix
  5 Passed Rules
Show details
Avoid landing page redirects

Your page has no redirects. Learn more about avoiding landing page redirects.

Reduce server response time

Your server responded quickly. Learn more about server response time optimization.

Minify CSS

Your CSS is minified. Learn more about minifying CSS.

Minify HTML

Your HTML is minified. Learn more about minifying HTML.

Prioritize visible content

You have the above-the-fold content properly prioritized. Learn more about prioritizing visible content.


100 / 100    User Experience
  6 Passed Rules
Show details
Avoid app install interstitials that hide content

Your page does not appear to have any app install interstitials that hide a significant amount of content. Learn more about the importance of avoiding the use of app install interstitials.

Avoid plugins

Your page does not appear to use plugins, which would prevent content from being usable on many platforms. Learn more about the importance of avoiding plugins.

Configure the viewport

Your page specifies a viewport matching the device's size, which allows it to render properly on all devices. Learn more about configuring viewports.

Size content to viewport

The contents of your page fit within the viewport. Learn more about sizing content to the viewport.

Size tap targets appropriately

All of your page's links/buttons are large enough for a user to easily tap on a touchscreen. Learn more about sizing tap targets appropriately.

Use legible font sizes

The text on your page is legible. Learn more about using legible font sizes.


45 / 100    Speed
  Should Fix:
Enable compression
Compressing resources with gzip or deflate can reduce the number of bytes sent over the network.

Enable compression for the following resources to reduce their transfer size by 249.2KiB (68% reduction).

 • Compressing http://faktor.mk/wp-includes/js/jquery/jquery.js?ver=1.11.1 could save 61.1KiB (65% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/tie-scripts.js?ver=4.1.10 could save 44.1KiB (72% reduction).
 • Compressing http://tas-mk.toboads.com/js/adi-513cc264.js could save 29.4KiB (67% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/alfie-wp-weather/js/alfie.weather.js?ver=4.1.10 could save 22.2KiB (83% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/jquery.cycle.all.js?ver=4.1.10 could save 19.1KiB (71% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/fonts/tiefontello.svg?88026028 could save 15.3KiB (56% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/js/jquery.smartbaner.js?ver=4.1.10 could save 10.9KiB (71% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/contact-form-7/includes/js/jquery.form.min.js?ver=3.51.0-2014.06.20 could save 9.2KiB (61% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/slider/jquery.accessible-news-slider.js could save 6.8KiB (70% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/contact-form-7/includes/js/scripts.js?ver=4.0.1 could save 6.8KiB (71% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/uploads/2014/12/gistfile1.js could save 5.5KiB (76% reduction).
 • Compressing http://www.faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/gemius.js could save 5.5KiB (74% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-includes/js/jquery/jquery-migrate.min.js?ver=1.2.1 could save 4KiB (57% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/tabber-tabs-widget/js/tabber-minimized.js?ver=4.1.10 could save 3.3KiB (68% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/js/lynx.cookie.js?ver=4.1.10 could save 1.9KiB (58% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/myscript.js could save 1.3KiB (61% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/alfie-wp-weather/js/alfie-weather.min.js?ver=4.1.10 could save 1.2KiB (65% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/jquery.li-scroller.1.0.js could save 938B (54% reduction).
 • Compressing http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/detectmobile.js?ver=4.1.10 could save 823B (38% reduction).
Show how to fix
Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content
Your page has 23 blocking script resources and 14 blocking CSS resources. This causes a delay in rendering your page.

None of the above-the-fold content on your page could be rendered without waiting for the following resources to load. Try to defer or asynchronously load blocking resources, or inline the critical portions of those resources directly in the HTML.

Remove render-blocking JavaScript:

 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/tabber-tabs-widget/js/tabber-minimized.js?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-includes/js/jquery/jquery.js?ver=1.11.1
 • http://faktor.mk/wp-includes/js/jquery/jquery-migrate.min.js?ver=1.2.1
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/alfie-wp-weather/js/alfie.weather.js?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/alfie-wp-weather/js/alfie-weather.min.js?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/detectmobile.js?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/js/jquery.smartbaner.js?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/js/lynx.cookie.js?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/js/android.js?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/js/ios.js?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/myscript.js
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/jquery.li-scroller.1.0.js
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/slider/jquery.accessible-news-slider.js
 • http://www.faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/gemius.js
 • http://faktor.mk/wp-content/uploads/2014/12/gistfile1.js
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/contact-form-7/includes/js/jquery.form.min.js?ver=3.51.0-2014.06.20
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/contact-form-7/includes/js/scripts.js?ver=4.0.1
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/tie-scripts.js?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/jquery.cycle.all.js?ver=4.1.10
 • http://ads.faktor.mk/www/delivery/ajs.php?zoneid=19&cb=64094529696&charset=UTF-8&loc=http%3A//faktor.mk/&mmm_fo=1
 • http://ads.faktor.mk/www/delivery/ajs.php?zoneid=23&cb=41932813520&charset=UTF-8&loc=http%3A//faktor.mk/&mmm_fo=1
 • http://relay-mk.ads.httpool.com/
 • http://tas-mk.toboads.com/js/adl-39430.js?b=1&rq=6ecaadb0-018c-2774-69f9-79999b556251&vt=125cdedf-45ad-472c-862c-090e7d942c48&isf=null&zn=de730c9c6&tm=0&af=0x0&fv=undefined&nw=0&co=1&vh=768&vw=1024&srf=http%3A%2F%2Ffaktor.mk%2F&loc=eq-srf&rn=64649937-7a56-f9ea-951d-2bcbeb712da6&ct=4101c5c1-dc8d-67d3-4386-6b5c56db1e4b&c=hA_c_0_7e397218&ah=0&

Optimize CSS Delivery of the following:

 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/alfie-wp-weather/css/widget.css?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/contact-form-7/includes/css/styles.css?ver=4.0.1
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/lynx_press.css?ver=4.1.10
 • https://fonts.googleapis.com/css?family=Roboto:400,500&subset=latin,cyrillic-ext,cyrillic
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/css/jquery.smartbanner.css?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/wp-to-twitter/css/twitter-feed.css?ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/style.css?ver=4.1.10
 • http://fonts.googleapis.com/css?family=Droid+Sans%3Aregular%2C700&ver=4.1.10
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/wpp.css?ver=3.1.1
 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/tabber-tabs-widget/tabber.css
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/css/addcss/mystyle.css
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/css/addcss/li-scroller.css
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/css/addcss/slider/base.css
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/css/addcss/slider/theme.css
Show how to fix
Optimize images
Properly formatting and compressing images can save many bytes of data.

Optimize the following images to reduce their size by 711.3KiB (31% reduction).

 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/MB_Images-20_years_MB_460x342_v3_FB_edit_2_PP-01-3.png&h=320&w=430&a=c could save 106.5KiB (68% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/1ff3d858-429a-431e-9dcf-a4497cb3555c.png&h=320&w=430&a=c could save 102.1KiB (67% reduction).
 • Losslessly compressing http://www.fakulteti.mk/images/LogoFakulteti.png could save 60.3KiB (93% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/MALTA.jpg&h=320&w=430&a=c could save 52.5KiB (92% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/foto-za-PR-objava-1-1024x662.jpg&h=320&w=430&a=c could save 45.2KiB (90% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/DJI_0008-1024x683.jpg&h=320&w=430&a=c could save 45KiB (88% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/tesla-faktor.jpg&h=320&w=430&a=c could save 37.8KiB (83% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/sudir-beglace.jpeg&h=320&w=430&a=c could save 37.2KiB (83% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/bogoev-1024x641.jpg&h=320&w=430&a=c could save 33.2KiB (82% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/Lj.Nikolovski-1.03.2016-e1456841606255.jpg&h=320&w=430&a=c could save 29.7KiB (81% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2015/09/trajce-slika.jpg&h=320&w=430&a=c could save 26.7KiB (85% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2015/04/krste2.jpg&h=320&w=430&a=c could save 25.3KiB (82% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/eftina-nafta.jpg&h=320&w=430&a=c could save 19.2KiB (84% reduction).
 • Compressing and resizing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2013/01/slika-Mirce-Adamcevski-2-e1423206711874.jpg&h=320&w=430&a=c could save 17.2KiB (81% reduction).
 • Losslessly compressing http://ads.faktor.mk/www/images/bb6b7f13c8b39b7700eae1d15c3033b7.jpeg could save 16.4KiB (21% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/uploads/2014/11/faktor.mk-logo22.png could save 3.7KiB (15% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2012/12/IdeaPic-564x452.gif&h=320&w=430&a=c could save 3.7KiB (9% reduction).
 • Losslessly compressing http://www.fakulteti.mk/thumbnails.ashx?imgPath=/Images/jp-isar-stip.png&imgW=115&imgH=79 could save 2.5KiB (11% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/grozje.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.8KiB (5% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/Zaev_mladi2-e1456594860584.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.6KiB (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2013/08/grozje-564x423.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.5KiB (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/DSC06355-1024x768.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.3KiB (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/ustaven3-620x465.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.2KiB (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/voz.jpg.gif&h=100&w=180&a=c could save 1.2KiB (11% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/NOVKOVSKI.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.2KiB (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/150127-fundamentalfinanceacademy-canstockphoto21032156.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.2KiB (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/rabotnici.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.2KiB (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/01/SDSM-Stab.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.1KiB (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2013/02/unibanka-564x423.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.1KiB (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2014/12/Donald-Tusk.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1.1KiB (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2013/07/trosoci-564x423.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1KiB (5% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/dodeva.jpg&h=320&w=430&a=c could save 1KiB (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/izbjeglice-ap-makedonija_main.jpg&h=320&w=430&a=c could save 995B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/01/ac52a4b7-14ec-468d-8d01-5b3444495e46-stopanska-banka-skopje-so-profit-od-133-milioni-evra-159815-1024x678.jpg&h=320&w=430&a=c could save 975B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/12782361_10206065435499304_1700890714_n.jpg&h=320&w=430&a=c could save 967B (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2014/10/USTAV.jpg&h=320&w=430&a=c could save 945B (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/evirki.jpg&h=320&w=430&a=c could save 932B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2015/07/tanja.jpg&h=320&w=430&a=c could save 918B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2015/02/slika-Goran-Milevski-1.jpg&h=320&w=430&a=c could save 917B (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/gievska.jpg&h=320&w=430&a=c could save 914B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/Lingue-straniere.gif&h=100&w=180&a=c could save 874B (13% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/inflation.jpg&h=320&w=430&a=c could save 872B (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/Career-Days-pic-1024x466.jpg&h=320&w=430&a=c could save 869B (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/razrusena-sirija.jpg&h=320&w=430&a=c could save 866B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/OILLL.jpg&h=320&w=430&a=c could save 858B (5% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/219906_joska-broz-foto-03-blic-sasa-maricic_f.jpg&h=320&w=430&a=c could save 852B (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2015/03/penzioneri.jpg&h=320&w=430&a=c could save 841B (2% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/rabota.jpg&h=320&w=430&a=c could save 834B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2015/10/kameri-mediumi-1-e1365688466710.jpg&h=320&w=430&a=c could save 804B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/centralni-banki.jpg&h=320&w=430&a=c could save 790B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2013/12/parno-1-564x317.jpg&h=320&w=430&a=c could save 784B (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2013/05/20120113-biznis-katalog-564x343.jpg&h=320&w=430&a=c could save 768B (5% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2014/08/g_todor-petrov-smk_201389142556.jpg&h=320&w=430&a=c could save 744B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/naftena-cisterna.jpg&h=320&w=430&a=c could save 739B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/zlato-nakit-zaplena-nakita-1342005520-184419.jpg&h=100&w=180&a=c could save 738B (8% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/slovenija-1024x768.jpg&h=100&w=180&a=c could save 734B (7% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/izbori-550x272.jpg&h=320&w=430&a=c could save 733B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://ads.faktor.mk/www/images/1x1.gif could save 726B (89% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/01/petrol.jpg&h=320&w=430&a=c could save 721B (3% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/DSC_2030-13112015044638.jpg&h=320&w=430&a=c could save 665B (2% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/3d2cb8dfd6008712ac8b59c7c4c95c49e7f8e08a035ce1fe69dd872495af9c29-770x443.jpg&h=100&w=180&a=c could save 619B (7% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2013/10/nafta-630x420-564x376.jpg&h=320&w=430&a=c could save 618B (5% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/MALTA.jpg&h=100&w=180&a=c could save 607B (6% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2013/08/grozje-564x423.jpg&h=100&w=180&a=c could save 605B (6% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/euros.jpg&h=100&w=180&a=c could save 577B (6% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/marjana-vo-1na1-e1456474992686.jpg&h=100&w=180&a=c could save 567B (7% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/01/ahmeti-fb1-e1453285475408.jpg&h=320&w=430&a=c could save 565B (4% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/nafta1.jpg&h=100&w=180&a=c could save 556B (8% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/bt.jpg&h=100&w=180&a=c could save 536B (6% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/Sparkasse-Banka-Nastel-i-Winner-1024x522.jpg&h=100&w=180&a=c could save 536B (6% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/03/219906_joska-broz-foto-03-blic-sasa-maricic_f.jpg&h=100&w=180&a=c could save 525B (8% reduction).
 • Losslessly compressing http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/timthumb.php?src=/wp-content/uploads/2016/02/opasni-gradovi-07.jpg&h=100&w=180&a=c could save 517B (6% reduction).
Show how to fix
  Consider Fixing:
Leverage browser caching
Setting an expiry date or a maximum age in the HTTP headers for static resources instructs the browser to load previously downloaded resources from local disk rather than over the network.

Leverage browser caching for the following cacheable resources:

 • http://faktor.mk/wp-content/plugins/tabber-tabs-widget/tabber.css (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/css/addcss/li-scroller.css (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/css/addcss/mystyle.css (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/css/addcss/slider/base.css (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/css/addcss/slider/theme.css (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/jquery.li-scroller.1.0.js (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/myscript.js (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/slider/jquery.accessible-news-slider.js (expiration not specified)
 • http://faktor.mk/wp-content/uploads/2014/12/gistfile1.js (expiration not specified)
 • http://www.faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/gemius.js (expiration not specified)
 • http://www.fakulteti.mk/css/common/elements.css (expiration not specified)
 • http://www.fakulteti.mk/images/LogoFakulteti.png (expiration not specified)
 • http://www.fakulteti.mk/js/jquery-1.7.1.min.js (expiration not specified)
 • http://ads.faktor.mk/www/delivery/asyncjs.php (60 minutes)
 • http://www.google-analytics.com/analytics.js (2 hours)
Show how to fix
Minify CSS
Compacting CSS code can save many bytes of data and speed up download and parse times.

Minify CSS for the following resources to reduce their size by 4.6KiB (16% reduction).

 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/style.css?ver=4.1.10 could save 4KiB (14% reduction) after compression.
 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/plugins/tabber-tabs-widget/tabber.css could save 609B (50% reduction) after compression.
Show how to fix
Minify HTML
Compacting HTML code, including any inline JavaScript and CSS contained in it, can save many bytes of data and speed up download and parse times.

Minify HTML for the following resources to reduce their size by 2.4KiB (10% reduction).

 • Minifying http://faktor.mk/ could save 2.4KiB (10% reduction) after compression.
Show how to fix
Minify JavaScript
Compacting JavaScript code can save many bytes of data and speed up downloading, parsing, and execution time.

Minify JavaScript for the following resources to reduce their size by 36.2KiB (26% reduction).

 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/plugins/alfie-wp-weather/js/alfie.weather.js?ver=4.1.10 could save 14.6KiB (55% reduction).
 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/js/jquery.smartbaner.js?ver=4.1.10 could save 6.5KiB (43% reduction).
 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/slider/jquery.accessible-news-slider.js could save 4.3KiB (45% reduction).
 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/uploads/2014/12/gistfile1.js could save 3.5KiB (49% reduction).
 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/tie-scripts.js?ver=4.1.10 could save 3.1KiB (6% reduction).
 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/plugins/contact-form-7/includes/js/scripts.js?ver=4.0.1 could save 1.5KiB (16% reduction).
 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/plugins/lynx.old//media/js/lynx.cookie.js?ver=4.1.10 could save 1.1KiB (34% reduction).
 • Minifying http://www.faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/gemius.js could save 1,008B (14% reduction).
 • Minifying http://faktor.mk/wp-content/themes/sahifa/js/addjs/jquery.li-scroller.1.0.js could save 720B (42% reduction).
Show how to fix
Prioritize visible content
Your page requires additional network round trips to render the above-the-fold content. For best performance, reduce the amount of HTML needed to render above-the-fold content.

The entire HTML response was not sufficient to render the above-the-fold content. This usually indicates that additional resources, loaded after HTML parsing, were required to render above-the-fold content. Prioritize visible content that is needed for rendering above-the-fold by including it directly in the HTML response.

 • Only about 61% of the final above-the-fold content could be rendered with the full HTML response snapshot:39.
Show how to fix
  2 Passed Rules
Show details
Avoid landing page redirects

Your page has no redirects. Learn more about avoiding landing page redirects.

Reduce server response time

Your server responded quickly. Learn more about server response time optimization.* The results are cached for 30s. If you have made changes to your page, please wait for 30s before re-running the test.